PROGRAM PROFILAKTYCZNY pn. „Szczęśliwa rodzina zdrowych zasad się trzyma”.


W jesiennych miesiącach (od października do grudnia) w Świetlicy Parafialnej „PRZYSTAŃ” zrealizowany był szereg działań profilaktycznych pn. „Szczęśliwa rodzina zdrowych zasad się trzyma”. Projekt ten zrealizowany był w ramach Kampanii Benefis naszej Rodziny którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Solny Gwarek z Wieliczki przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem programu było przypomnienie jak ważna jest rola rodziny i jak wspólnie można spędzać wolny czas. Pierwszym etapem działań był rodzinny konkurs plastyczny dla dzieci klas I-IV SP. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody, wszyscy biorący udział zostali obdarowani.

Wystawę prac można zobaczyć w Świetlicy „PRZYSTAŃ”. Drugim etapem działań były zajęcia z bajkoterapii prowadzone przez zaprzyjaźnionych pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Na warsztatach dzieci uczyły się jak radzić sobie z kłopotem oraz co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Kolejnym krokiem były warsztaty z panią Urszulą Lizak. Dzieci odbyły kurs rysowania
pt. „Warsztaty świąteczne” oraz dowiedziały się, jaki negatywny wpływ na ich funkcjonowanie mają wysokie technologie. Rodzice natomiast mieli możliwość wysłuchania i przeprowadzenia rozmowy na temat wpływu wysokich technologii na rozwój dzieci. Wiedza zdobyta w czasie warsztatów okazała się bardzo pomocna w ocenie i zrozumieniu zachowań dzieci. Ostatni elementem był Rodzinny Dzień Sportu, który odbył się na sali gimnastycznej MZS nr 1, a który poprowadził pan Łukasz Brzeziański. Uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i ogromną sprawnością fizyczną.

Na każdą Rodzinę czekał słodki poczęstunek i upominek w postaci gry planszowej.

Serdecznie dziękujemy władzom Miasta Gorlice za możliwość realizacji tego programu oraz Stowarzyszeniu Solny Gwarek z Wieliczki za przesłanie koszulek i gadżetów kampanijnych.

tekst: PG

BENEFIS NASZEJ RODZINY!

Benefis naszej rodziny to projekt, który skupia aktywność gmin i szkół w województwie małopolskim na trosce o rodzinę jako fundamencie ładu społecznego.

Celem projektu jest:

wzmacnianie/budzenie przywiązania do tradycji i zachęcanie do tworzenia i kultywowania własnych, rodzinnych obyczajów,

– wdrażanie do okazywania sobie nawzajem szacunku w rodzinie,

– wzmacnianie więzi i pogłębianie relacji,

– propagowanie tradycji i wartości rodzinnych,

– wypromowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego,

– rozbudzanie ciekawości świata, pasji i aktywności życiowej rodzin.

W ramach Benefisu rodzin odwiedzą nas trzy rodziny uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Rodziny te opowiedzą o tradycjach występujących w ich domach. Zachęcając do świętowania swojej wyjątkowości wzmacniania/wytwarzania swojego systemu wartości, zwyczajów i tradycji.

________

Więcej o kampanii: https://kamp2022.benefisrodzin.pl/

Gmina i Miasto Dobczyce aktywnie włącza się w projekt wspierając wartość rodziny: https://kamp2022.benefisrodzin.pl/…/gminy-w-kampanii-2022/

Czarnodunajecki „Benefis naszej Rodziny” (zdjęcia)

CZARNY DUNAJEC. „Rodzina jest najważniejsza w życiu każdego człowieka. To od rodziny zależy jakimi staniemy się ludźmi. Zapewnia oparcie, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji oraz miłość – bez tego człowiek jest zagubiony i nieszczęśliwy” – komentuje Marcin Ratułowski spotkanie, jakie odbyło się pod hasłem „Benefis naszej Rodziny’.

To część kampanii społecznej, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek”, w ramach której prowadzone były zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, które zgłosiły się do programu.

W czarnodunajeckiej gminie inicjatywą zainteresowały się placówki w Podszklu i Czerwiennem.

W opisie czytamy: „celem zajęć było wzmacnianie u dzieci szacunku do rodziców i innych członków rodziny oraz poszukiwanie takich sposobów spędzania czasu razem, aby troszczyć się o wzajemne relacje. Projekt zakładał wypromowanie w rodzinach celebrowania wspólnie spędzonego czasu, poprzez wprowadzenie do kalendarza rodzinnych uroczystości. To wyjątkowa inicjatywa, która pokazuje młodemu człowiekowi, jakie wartości są w życiu najważniejsze”.

  • Spotkałem wiele wspaniałych rodzin, miałem okazję z nimi porozmawiać o doświadczeniach związanych z udziałem w kampanii. Wrażenie było bardzo pozytywne. Oby w przyszłości do akcji włączyło się jeszcze więcej chętnych – komentuje burmistrz Czarnego Dunajca.

opr.s/
?Rodzina jest najważniejsza!?

Wiśnicka rodzina z I nagrodą w kampanii społecznej „Benefis Naszej Rodziny”

„Wzorowy wielobój” rodziny Państwa Anny i Marcina Wzorków zdobywa I miejsce w „Benefisie Naszej Rodziny”

„Rodzina jest jak gałęzie drzewa. Wszyscy rośniemy w innych kierunkach, lecz zawsze łączą nas korzenie”

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Rodzina Państwa Anny i Marcina Wzorków zdobyła I miejsce w „Benefisie Naszej Rodziny”, projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki,  w ramach Programu Pełnomocnika do Spraw Polityki Demograficznej na rok 2022 „Po pierwsze rodzina”, finansowanym z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Celem projektu jest troska o rodzinę jako fundament, wzmacnianie przywiązania do tradycji i zachęcanie do tworzenia i kultywowania własnych, rodzinnych obyczajów, wzmacnianie więzi i pogłębianie relacji, propagowanie tradycji i wartości rodzinnych oraz wypromowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego.

Sukces rodziny Państwa Anny i Marcina Wzorków jest tym większy, że konkurencja w ramach realizacji powyższego projektu była znaczna- wzięło w nim udział ponad 30 rodzin z 21 gmin Małopolski  takich jak m.in.: Andrychów, Czarny Dunajec, Dąbrowa Tarnowska, Dobczyce, Niepołomice, Szaflary, Oświęcim… . Podejmując się przedsięwzięcia, rodziny przygotowały plan własnego benefisu rodzinnego, w ramach którego zaprezentowały różne aktywności- warsztaty kulinarne, plastyczne, techniczne, ułożenie specjalnej piosenki o własnej rodzinie lub wiersza, wykonanie plakatu lub transparentu nt. rodziny, obejrzenie zdjęć i pamiątek rodzinnych, wykonanie drzewa genealogicznego, przygotowanie olimpiady sportowej na wesoło itd.,a  następnie rodzinny event wcieliły w życie, utrwalając go w formie nagrania, prezentacji czy fotorelacji, które oceniło konkursowe jury.

Nasza „Fantastyczna szóstka” (pod takim pseudonimem rodzina Państwa Wzorków przystąpiła do projektu) swój benefis realizowała pod hasłem „Wzorowy wielobój”. Znalazły się w nim takie kategorie jak: sportowo- rekreacyjna, kulinarna pod hasłem „Familly chef”, literacka pod hasłem „Bądź tu mądry i pisz wiersze”, wspomnieniowo- sentymentalna w ramach której przygotowano drzewo genealogiczne.

„Wzorowy wielobój” okazał się nie tylko ciekawym doświadczeniem rodzinnym, ale zdobył również uznanie jury konkursowego, które przyznało rodzinie Państwa Wzorków najwyższe miejsce na podium. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy laureatom za zaangażowanie i reprezentowanie naszej szkolnej społeczności w „Benefisie Naszej Rodziny”, ale przede wszystkim za współtworzenie pozytywnego obrazu rodziny w lokalnej wspólnocie .

Małgorzata Klimek

Udział Rodzin z Gminy Proszowice w projekcie Benefis Naszej Rodziny 2.0

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Rodzina Gorzkowskich ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach zdobyła II Miejsce w Kampanii Benefis Naszej Rodziny 2.0. Jakub Gorzkowski, uczeń klasy VI, w doskonale przygotowanym i pełnym humoru filmie pt. „Nasze podróże duże i małe”, zaprezentował sposoby spędzania czasu wolnego ze swoją Rodziną.

Spośród Szkół Podstawowych z Gminy Proszowice w projekcie wzięło udział 5 rodzin ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach. Po bardzo trudnych obradach, Komisja Konkursowa postanowiła wyłonić 30 prac 30 rodzin z Małopolski, które zostały nagrodzone w benefisowym konkursie. Rodzina Gorzkowskich otrzymała dyplom, bony podarunkowe, grę planszową oraz gadżety kampanii „Benefis Naszej Rodziny 2.0”. Natomiast rodziny: Gorczyców, Michalików, Smulczyńskich i Wypychów znalazły się wśród wyróżnionych i również otrzymały dyplomy, gry planszowe oraz gadżety.

Tematem prac konkursowych była fotorelacja z opisem wydarzenia rodzinnego w formie rodzinnego święta a udział w konkursie pozwolił na promowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie wolnego czasu oraz propagowanie tradycji i rodzinnych wartości, wzmacnianie więzi i pogłębianie relacji, a także wdrażanie do okazywania sobie nawzajem szacunku w rodzinie. Uczestnicy w ramach konkursu mogli przygotowywać i przeprowadzić dowolne aktywności: ułożyć scenariusz i odegrać widowisko rodzinne, teatr kukiełkowy, ułożyć specjalną piosenkę o własnej rodzinie, wykonać plakaty i transparenty nt. rodziny, obejrzeć zdjęcia i pamiątki rodzinne, wyruszyć w podróż śladem przodków, przygotować olimpiadę sportową na wesoło, uruchomić w domu salon fryzjersko- kosmetyczny, wykonać bajkę o swojej rodzinie z ilustracjami lub zdjęciami, przygotować domowy talent show, turniej zręcznościowy.

Kampania Benefis Naszej Rodziny 2.0, finansowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, skierowana była do rodzin uczniów szkół podstawowych z małopolskich gmin. Miała na celu ukazanie zaangażowania rodzin małopolskich, przy wsparciu instytucji gminnych, w budowanie pozytywnego wizerunku rodziny i promowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie wolnego czasu w przestrzeni lokalnej, regionalnej i mediach społecznościowych.

Składamy podziękowania Pani Dyrektor SP w Szczytnikach – Monice Powierży, nauczycielkom – Agacie Pławeckiej, Oldze Wajdzie i Monice Łakomskiej i pracownikom Biura Rady i Promocji UGiM w Proszowicach za zaangażowanie w realizację kampanii społecznej „Benefis naszej Rodziny” w 2022 roku. Dzięki Paniom, rodziny mogły przeprowadzić swoje święto, aby budować i wzmacniać bliskie relacje między małżonkami oraz między rodzicami i ich dziećmi

– powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy wręczając nagrody oraz dyplomy laureatom.

Bardzo cieszy mnie udział Gminy Proszowice w tym projekcie, który zakłada wykreowanie w rodzinach małopolskich celebrowania własnej wyjątkowości. Poprzez wspólne przebywanie wzmacnia się więź rodzinna a wspólna rozmowa, ulubione aktywności wytwarzają szczególne poczucie wzajemnej bliskości i jedności rodzinnej. Tym bardziej zachęcam wszystkie szkoły z naszej Gminy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji tej wyjątkowej kampanii społecznej

– dodał Burmistrz.

Realizacja drugiej edycji projektu „Benefis Naszej Rodziny 2.0” była możliwa dzięki dotacji przyznanej w 2022 roku w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, realizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Inicjator Projektu – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ”Solny Gwarek”
Finansowanie projektu – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Wsparcie instytucjonalne – Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce
Współpraca – Instytut Rozwoju Społecznego

Gminy w Kampanii https://kamp2022.benefisrodzin.pl/index.php/gminy-w-kampanii-2022/

Tekst i zdjęcia: Aneta Kotyza
Wprowadził: Dominik Ochęduszko

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce gościł laureatów projektu „Benefis Naszej Rodziny”.
Gmina Wieliczka po raz drugi brała udział w kampanii społecznej realizowanej na terenie całej Małopolski , w ramach Programu Pełnomocnika do Spraw Polityki Demograficznej „Po Pierwsze Rodzina na rok 2022” finansowanej z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Do projektu zaproszone zostały wszystkie szkoły z terenu Gminy. Wyznaczeni koordynatorzy organizowali w placówkach zajęcia profilaktyczne dla uczniów, w oparciu o przekazane scenariusze i prowadzili spotkania z rodzicami, na których zapraszali do udziału w konkursie projektowym.

Konkurs polegał na przygotowaniu i przeprowadzeniu „święta rodziny” – wydarzenia, podczas którego zarówno dzieci, rodzice, jak i inni członkowie rodziny (babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie) mogliby przeżywać radość ze wspólnego, rodzinnego bycia wyjątkowym, doświadczyć siły relacji dających poczucie bezpieczeństwa, ujawnić talenty i twórcze zaangażowanie.
Chęć udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło 5 rodzin, które opracowały autorskie scenariusze z pomysłem na benefis. Uroczystości zostały utrwalone w formie nagrań lub prezentacji, a następnie przesłane do oceny.

Decyzją komisji konkursowej wszystkie wielickie rodziny, które wzięły udział w kampanii zostały docenione i nagrodzone. W trakcie dzisiejszego spotkania obejrzeliśmy prace laureatów, a zaproszone rodziny opowiedziały o radości wspólnych działań w ramach projektu.
Nagrodą za udział w konkursie była zarówno satysfakcja ze wspólnego budowania silnej, kochającej się rodziny, jak i otrzymane gry planszowe i karty podarunkowe z możliwością zrealizowania w dowolnym sklepie.

Nagrody i dyplomy rodzinom; Kazanieckich, Patroników, Łasiów, Kalbarczyk-Biela i Czajków, wręczyła Pani Dominika Chylińska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim laureatom!

„Benefis Naszej Rodziny 2.0” dla szczytnickiej podstawówki zakończył się sukcesem

laureaci na spotkaniu z burmistrzem GiM Proszowice Grzegorzem Cichym
(fot. źródła)

Kampania społeczna „Benefis Naszej Rodziny 2.0” zakończyła się dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach sukcesem. Jakub Gorzkowski, uczeń klasy VI w doskonale przygotowanym i pełnym humoru filmie zaprezentował sposoby spędzania czasu wolnego ze swoją Rodziną, za co uzyskał drugą lokatę w konkursie.

     W projekcie wzięło udział 5 rodzin z SP Szczytniki. Pozostałe Rodziny uczestniczące w kampanii uzyskały wyróżnienia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

laureaci na spotkaniu z burmistrzem GiM Proszowice Grzegorzem Cichym
(fot. źródła)

W rodzinie siła! Główna nagroda i I miejsce powędrowało do podszklańskich rodzin

(Szkoła Podstawowa w Podszklu)

W rodzinie siła! Udowodniły to nasze rodziny.  Do  Małopolskiego Konkursu „Benefis naszej Rodziny” organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny gwarek” zgłosiła się rodzina  Kapuściaków i Możdżeniów.  Rywalizacja była ogromna, bo zgłosiło się do kampanii  ponad 100 szkół z województwa małopolskiego. Realizacja zdania trwała w listopadzie  2022 roku. Konkurs polegał na przygotowaniu i przeprowadzeniu święta rodziny. Jednak tak naprawdę  to te zdania są wykonywane na co dzień. Przecież miłość i szacunek to podstawa szczęśliwej rodziny. W naszym województwie główna nagroda powędrowała do rodziny Możdżeniów, a I miejsce do rodziny Kapuściaków. Koordynatorem konkursu była p. Halina Buczek-Biszczak. Dzięki  tej pięknej inicjatywie możemy wszystkim  pokazać jak miło, radośnie i rodzinnie można spędzić wolny czas. Bardzo cenimy sobie propagowanie tradycji i wartości rodzinnych. Wspólne spotkania, wspólna praca, modlitwa i wysiłek pogłębiają wzajemne relacje rodzinne. Zwycięzcom ogromnie gratulujemy!!!!

Wręczenie nagród w Oświęcimiu